Thermo Fisher (ARL)





Firma ARL została założona w 1934 roku przez dr Maurice Hastlera, obywatela USA pochodzącego ze Szwajcarii. W 1941 roku otwarty został pierwszy zakład produkcyjny na terenie USA w Kaliforni. Po drugiej wojnie światowej główna siedziba firmy została przeniesiona do Szwajcarii, gdzie w 1953 roku otwarto pierwszy zakład produkcyjny w Lozannie. W 1970 roku firma ARL przeniosła się na przedmieścia Lozanny do Ecublens. W 2018 roku dalszy rozwój firmy spowodował przeniesienie części produkcji spektrometrów ARL do większego, nowoczesnego zakładu Thermo Fisher znajdującego się w Brnie. Aktualnie cykl produkcyjny oraz prace badawcze realizowane są w obydwu zakładach.

W ciągu swojej 80 letniej historii ARL znajdował się w strukturach różnych koncernów. Lata 1958 - 1983 to okres współpracy z koncernem Baush & Lomb, następnie w latach 1984 - 1986 ARL działał jako firma samodzielna. Okres od 1986 do 1996 to 10 lat współpracy z koncernem Fisons. W 1996 roku ARL znalazł się w strukturach Thermo Optek, a od 2000 roku w grupie Thermo Electron skupiającej kilkadziesiąt firm z całego świata zajmujących się produkcją aparatury kontrolno pomiarowej. Od tego momentu zmianie uległa nazwa firmy na Thermo ARL, a następnie na Thermo Electron Szwajcaria. W roku 2008 korporacja Thermo Electron połączyła się z firmą Fisher Scientific tworząc koncern o nazwie Thermo Fisher Scientific. W 2016 roku do firmy włączony został producent dyfraktometrów rentgenowskich INEL z siedzibą i zakładem produkcyjnym we Francji.

W całym okresie swej działalności ARL zajmował się produkcją spektrometrów emisyjnych OE i rentgenowskich XRF stając się stopniowo symbolem najlepszej jakości produkowanej aparatury. Do najbardziej spektakularnych osiągnięć można zaliczyć:

Obecnie czeski i szwajcarski oddział korporacji Thermo Fisher Scientific to czołowy producent spektrometrów emisyjnych ze wzbudzeniem iskrowym i rentgenowskich na świecie. Oferta Thermo Fisher obejmuje spektrometry stołowe, laboratoryjne oraz pracujące w układach automatycznych (SMS), każdorazowo dobierane tak aby optymalnie realizować każde zadanie analityczne. Ponadto w tej samej grupie funkcjonuje oddział umiejscowiony we Francji, zajmujący się produkcją dyfraktometrów rentgenowskich.