Thermo Fisher (ARL)

Firma ARL została założona w 1934 roku przez dr Maurice Hastlera, obywatela USA pochodzącego ze Szwajcarii. W 1941 roku otwarty został pierwszy zakład produkcyjny na terenie USA w Kaliforni. Po drugiej wojnie światowej główna siedziba firmy została przeniesiona do Szwajcarii, gdzie w 1953 roku otwarto pierwszy zakład produkcyjny w Lozannie. W 1970 roku firma ARL przeniosła się na przedmieścia Lozanny do Ecublens, gdzie wybudowany został nowy zakład istniejący do dnia dzisiejszego.

W ciągu swojej 80 letniej historii ARL znajdował się w strukturach różnych koncernów. Lata 1958 - 1983 to okres współpracy z koncernem Baush & Lomb, następnie w latach 1984 - 1986 ARL działał jako firma samodzielna. Okres od 1986 do 1996 to 10 lat współpracy z koncernem Fisons. W 1996 roku ARL znalazł się w strukturach Thermo Optek, a od 2000 roku w grupie Thermo Electron skupiającej kilkadziesiąt firm z całego świata zajmujących się produkcją aparatury kontrolno pomiarowej. Od tego momentu zmianie uległa nazwa firmy na Thermo ARL, a następnie na Thermo Electron Szwajcaria. W roku 2008 korporacja Thermo Electron połączyła się z firmą Fisher Scientific tworząc koncern o nazwie Thermo Fisher Scientific.

W całym okresie swej działalności ARL zajmował się produkcją spektrometrów emisyjnych OE i rentgenowskich XRF stając się stopniowo symbolem najlepszej jakości produkowanej aparatury. Do najbardziej spektakularnych osiągnięć można zaliczyć:

Obecnie szwajcarski oddział korporacji Thermo Fisher Scientific (ARL) to czołowy producent spektrometrów emisyjnych i rentgenowskich sprzedający na świecie ponad 800 analizatorów rocznie. Oferta nasza obejmuje spektrometry stołowe, laboratoryjne oraz pracujące w układach automatycznych (SMS), dobierane każdorazowo tak aby optymalnie realizować każde zadanie analityczne.